Svamppromenad

Thumbnail image for IMG_0008.JPG

Nu är hösten verkligen här och skogen lyser med sina härliga färger. Ta vara på allt som naturen har att erbjuda - färg, form, artrikedom, kretslopp och svamp etc.
Att få gå i skogen och plocka svamp är för mig en lisa för själen. Att få dela den upplevelsen med barn som kanske aldrig har varit i skogen förut är verkligen en upplevelse.
Det mystiska som finns där mellan träden kan stimulera till mer än att vilja äta svamp när man kommer hem. Att ge en sådan här upplevelse kan verkligen stimulera barnen till att vilja gå ut i skogen igen.

Det viktiga för att inspirera till mer utevistelse är att ge positiva upplevelser och stunder att minnas. När vi väl har gett barnen positiva upplevelser så är de "smittade" för livet.

När hösten nu erbjuder färg och form så är det väl verkligen läge att använda naturen till den inlärningsstudio den är. Missa inte det hösten/naturen erbjuder utan passa på att måla, jämföra, konstruera och räkna. VARFÖR ÄNDRAR LÖVEN FÄRG?

0 Websider som länker til inläggen (Trackbacks)